Gmina Niechlów

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, do gminnego kalendarza powróciły Dożynki Gminne. 18 września mieszkańcy gminy, władze samorządu i zaproszeni goście podziękowali rolnikom za ich ciężką pracę i tegoroczne plony.
Święto Plonów rozpoczęła msza św. w kaplicy NMP Królowej Polski w Niechlowie, którą poprowadził ks. Mariusz Kopras przy udziale ks. Stanisława Długowskiego, ks. Tadeusza Śliwkę oraz ks. Adama Lotę. Następnie po mszy ruszył barwny korowód, prowadzony przez starostów dożynek Justynę Bojanek oraz Bogusława Sikorskiego. W korowodzie oprócz zaproszonych gości, uczestniczyły mażoretki „Delicje”, zespół ludowy „Sasanka” i delegacje wieńcowe, które prezentowały zrobione przez sołectwa wieńce. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał przewodniczący Rady Gminy Niechlów Stanisław Galant.

- Uroczystość dożynek, nazywana Świętem Plonów to czas, w którym dziękujemy za udane żniwa i wszystkie zebrane plony, a także prosimy o pomyślność przyszłych żniw i plonów. Dlatego niezmiernie miło mi jest powitać serdecznie wszystkich gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na dzisiejszej uroczystości.

Wśród gości obecni byli m.in. radny województwa dolnośląskiego Tytus Czartoryski, wicestarosta górowski Andrzej Rogala, wójt gminy Jemielno Anita Sierpowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Górze Lucjan Żołnieruk, komendant Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Górze Krzysztof Panocha, z-ca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Górze Daniel Panek, radni powiatowi, radni naszej gminy, kierownicy jednostek oraz sołtysi. Po przekazaniu przez starostów dożynek chleba, jako symbol owocu pracy rolników, głos zabrał gospodarz Michał Frąckowiak.

- Cieszę się, że mogliśmy wszyscy wspólnie się tutaj spotkać i podziękować rolnikom za ich ciężką pracę. Dożynki to wyjątkowy dzień, ponieważ jest on zwieńczeniem Waszego trudu pracy włożonego w ostatnich żniwach. To dzięki Wam, na naszych stołach nie brakuje chleba. Życzę Wam, aby przyszłoroczne plony były jeszcze lepsze niż tegoroczne. Dziękuję wszystkim zaproszonym gościom za przybycie oraz osobom, dzięki którym dzisiejsza uroczystość może się odbyć.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, podczas której zaprezentowali się m.in. „Cytrynowe Cukiereczki” – zespół flażoletowy szkoły w Niechlowie, grupa przedszkolna szkoły w Sicinach, mażoretki „Delicje”, Agnieszka Leśniak. Na tegorocznych dożynkach dodatkową atrakcją dla naszych mieszkańców był występ iluzjonisty Piotra Szumnego oraz kabaretu „Dziura”. W trakcie trwania części artystycznej, komisja w składzie: Mariola Szurynowska, Anita Sierpowska, Tytus Czartoryski, Kazimierz Bogucki oraz ks. Tadeusz Śliwka wyłoniła spośród 9 wieńców te najlepsze, w dwóch kategoriach: wieńce wykonane w stylu dowolnym oraz tradycyjnym. W stylu tradycyjnym I miejsce zajęło sołectwo Niechlów, II miejsce sołectwo Wronów, III miejsce sołectwo Siciny i Bełcz Wielki, a wyróżnienie trafiło do sołectwa Wroniniec. Natomiast w stylu dowolnym I miejsce trafiło do sołectwa Łękanów, II miejsce do sołectwa Głobice oraz III miejsce do sołectw Masełkowice i Lipowiec. Nagrodą w konkursie są środki finansowe w kwocie 1500 zł za I miejsce, 1000 zł za II oraz 500 zł za III. Przed występem gwiazdy wieczoru – zespołu Bayera, zaprezentowała się Młodzieżowa Rada Gminy w swoim wyjątkowym tańcu z ogniem. Po wrażeniach zapewnionych przez naszą młodzież, mieszkańcy bawili się w rytm piosenek disco – polo, najpierw z zespołem Bayera, a później dzięki DJ Lucky Fun. Podczas dożynek mieszkańcy mogli skorzystać także z Mobilnego Punktu Spisowego w ramach Narodowego Spisu Powszechnego.

1_17

1_2

1_14

1_22

1_18

1_6

1_25

1_12

1_1

1_13

1_9

1_7

1_4