Gmina Niechlów

„Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030 w wysokości  344 880 zł w ramach realizacji zadania   Silne WOW w NGO we Wronińcu określonego  umową nr  51/KS/WOW/2023”.

W ramach zadania  „Silne WOW w NGO we Wronińcu” realizowanego
 przez Stowarzyszenie „Odnowa Wsi Wroniniec” rozpoczęto realizację pierwszego minigrantu ”Życzenia świąteczne z cukierkiem” w konkursu  „WSPARCIE ORGANIZACJI WOLONTARIATU W NGO – WOW W NGO!” we współpracy z Biurem Programu Korpus Solidarności w Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. 

We Wronińcu właśnie rozpoczęła się realizacja inspirującego projektu skierowanego do seniorów i dzieci. Inicjatywa, nosząca nazwę   ”Życzenia świąteczne z cukierkiem” ma na celu połączenie pokoleń w tworzeniu wyjątkowych kartek świątecznych i przekazanie wartości tradycji.

Projekt zakłada przeprowadzenie czterech warsztatów artystycznych, które odbędą się w lokalnym świetlicy wiejskiej we Wronińcu.  Podczas   spotkań seniorzy i dzieci będą mieli okazję wspólnie pracować nad tworzeniem "kartek świątecznych z cukierkiem". Inspiracje czerpane będą z tradycji lokalnej i rodzinnych zwyczajów związanych z okresem Bożego Narodzenia.

Nie tylko same kartki będą przedmiotem działań. Podczas warsztatów seniorzy podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z wysyłaniem tradycyjnych kartek świątecznych. Opowiedzą o tym, jak wcześniej trzeba było wysyłać życzenia, aby dotarły na

czas, a także podzielą się śmiesznymi anegdotami związanymi z tym zwyczajem.

W ramach jednego z warsztatów, na spotkanie zostanie zaproszony listonosz, który podzieli się z dziećmi tajnikami prawidłowego adresowania kopert. Dla seniorów będzie to okazja do przypomnienia sobie, jak poprawnie adresować koperty i przyklejać znaczki pocztowe.

Podsumowaniem projektu będzie przygotowanie  wyjątkowych kartek świątecznych, które staną się nie tylko ozdobą, ale przede wszystkim wyrazem wspólnego wysiłku i tradycyjnych wartości.
Realizacja minigrantu  ”Życzenia świąteczne z cukierkiem” to nie tylko projekt artystyczny, ale również szansa na budowanie więzi międzypokoleniowych i przekazywanie cennych doświadczeń oraz tradycji świątecznych z pokolenia na pokolenie.

               

Agata Wolicka

Elżbieta Skoczylas

Koordynatorzy projektu "Silne WOW we Wronińcu"

 

img_20231115_220230

img_20231115_220228

img_20231115_220223

img_20231115_220225